Proč používat zimní pneumatiky v zimním období?
Zimní pneumatiky
Oproti letním pneumatikám zimní pneu exceluje nejen na sněhu a ledu, ale také v dalších nepříjemných povětrnostních podmínkách jako jsou sněhová břečka, odtávající sníh, velké množství vody na silnici, ale i prostá podchlazená vozovka.
Používání zimních pneumatiky je základní nutností pro bezpečnou jízdu. Někteří řidiči jí ale stále nevěnují dostatečnou pozornost.
Označení zimních pneumatik
Jak poznám, že mám před sebou zimní pneumatiky? Zimní pneumatiky se standardně označují písmeny M+S, tedy „mud and snow“ neboli „bláto a sníh“. Tento symbol vyražený na bočnici pneumatiky potvrzuje, že pneumatika je vhodná a určená do sněhu, bláta či sněhové břečky, a to v rozsahu všech zimních teplot. Nenechte se ale zmást, tento symbol nevypovídá nic o výkonu a reálných vlastnostech konkrétní zimní pneumatiky. Novým standardem pro označení zimních pneumatik se však pomalu stává symbol hory s vločkou, neboli certifikát 3PMSF.
Jízdní vlastnosti zimních pneumatik
Kvalita pryžové směsi a konstrukce pneumatiky je klíčová vzhledem k jízdním vlastnostem pneumatiky. Zimní pneumatiky osvědčených výrobců mají neporovnatelně lepší vlastnosti na sněhu a ledu než pneumatiky výrobců orientovaných pouze na nízkou cenu.
S levnými zimními pneu sice zabrzdíte pravděpodobně dříve než na letních pneumatikách, nedosahují však dostatečných bezpečnostních výsledků v porovnání s pneumatikami kvalitních a ověřených značek.
Srovnání zimních/letních/celoročních pneumatik
Renomovaný výrobce pneumatik Bridgestone zpracoval studii, ve které je vidět zásadní rozdíl v jízdních vlastnostech automobilu na letních, celoročních a zimních pneumatikách v zimních podmínkách.
Srovnání probíhalo na testovacím polygonu, za podmínek švédské zimy, na speciálním zařízení simulujícím zatočenou asfaltovou silnici s větším množstvím vody na povrchu.
Z těchto praktických testů v zimních podmínkách vyplynulo, že brzdná dráha letních pneumatik v zimě je více než dvojnásobná oproti vzdálenosti, na které zastaví automobil na kvalitním zimním obutí. Celoroční pneumatiky potřebují při stejné rychlosti o 80 % delší brzdnou dráhu.
Neriskujte bezpečí
Rychle a bezpečně zastavit je důležité nejen pro řidiče, ale i pro ostatní účastníky provozu. V zimě, například v koloně aut nebo na přechodu pro chodce, se počítá každý centimetr, o který dokážete zabrzdit dřív. V případě vzniku nehody na nevhodně zvolených pneu navíc riskujete problémy s policií pro hrubé porušení předpisů a s případným plněním pojišťoven.
Jak přelstít počasí
Zimní podmínky jsou často nevyzpytatelné, proto je lepší být na ně včas připraven. Zjistěte, jak bezpečně jezdit na sněhu a ledu, které často pokrývají silnice.
Další články aktualit


