Vyhledávaní

Jaká je min. povolená výška dezénu v ČR?

17.8. 2022

Součástí české legislativy není pouze povinnost přezutí pneumatik v zimním období, ale také zákonem stanovená minimální výška dezénu. Vyhněte se zbytečným pokutám a přečtěte, jaká je minimální hloubka dezénu v ČR.

Minimální výška dezénu v ČR

Co říká na hloubku dezénu pneumatik zákon? Letní pneumatiky by měly mít hloubku dezénu minimálně 1,6 mm a hloubka dezénu zimních pneumatik je stanovena na 4 mm. Předepsána výška dezénu musí být minimálně na třech čtvrtinách povrchu pneumatiky.

Hloubka dezénu nové pneumatiky pak vždy splňuje zákonem danou povinnost - záleží pouze na tom, zdali se jedná o zimní pneu nebo o letní pneu. Pokud za stanovených podmínek nebudete mít vyhovující pneumatiky, můžete dostat pokutu do 2000 korun.

Jak je to s hloubkou dezénu u celoročních pneumatik?

Hloubka dezénu celoročních pneumatik musí odpovídat období, ve kterém se používají. Minimální hloubka dezénu celoročních pneu je tedy v létě 1,6 mm, ale v zimě 4 mm.  

výška dezénu pneumatik

Jak změřit výšku dezénu?

Jednoduchou možností, jak změřit hloubku dezénu pneumatiky je pořídit si hloubkoměr, kterým hloubku dezénu jednoduše změříte. Změřit dezén pneumatiky není nic složitého. Důležité je vědět, kde se měří hloubka dezénu pneumatiky. Přesný postup najdete v článku, který pojednává o tom, jak změřit dezén pneumatiky.

Co může nízká výška dezénu způsobit?

Při nízké výšce dezénu hrozí prodloužení brzdné dráhy. Navíc značně zvyšuje riziko aquaplaningu. Pokud se vám stane nehoda na pneumatikách s nevyhovujícím dezénem, může vám pojišťovna odmítnout poskytnutí pojistného plnění.

Co když nemám po ruce hloubkoměr?

Někteří výrobci pneu umístili do dezénu po celém obvodu a šířce pneumatiky měřící body. Jsou to malé výstupky v drážkách dezénu, které mají výšku 1,6 mm u letních pneu a 4 mm u zimních pneu, a když se objeví v zákrytu s dezénem, tak je pneumatika ojetá a je třeba ji vyměnit.

Další články poradny