Vyhledávaní

Jak správně číst rozměry na pneumatikách?

11.10. 2021
Rozměry pneumatik se skládají z několika základních údajů, které najdete na bočnici pneumatiky i v technickém průkazu vašeho vozu, ale i v detailu každé naší pneu. Na jednoduchém příkladu si ukážeme, co znamenají konkrétní čísla a písmena na pneumatikách.

Tabulka rozměrů pneumatik

rozmer_pneu-(1).png

205/55R 16 85 T

205 šířka pneumatiky v milimetrech
55 výška profilu v procentech (šířky)
R označení radiální konstrukce pláště
16 průměr ráfku v palcích
85 index nosnosti
T kategorie rychlosti

Rozměry pneumatik: vysvětlivky

Abyste lépe pochopili, co znamenají jednotlivé rozměry pneu, přečtěte si podrobnější vysvětlení k jednotlivým údajům a staňte se odborníky na základní rozměry pneumatik:

  • Šířka běhounu se udává v milimetrech, je to maximální šířka pneumatiky při nominálním tlaku huštění a nominálním zatížení. Tato pneumatika je široká 205 mm.
  • Profilové číslo udává poměr mezi šířkou pneumatiky a výškou bočnice v procentech. Výška profilu této pneumatiky je 55 % z 205 mm, tedy 112,75 mm.
  • R je označení radiální konstrukce pneumatiky. Vývojově starší diagonální konstrukce pneumatiky bývá označena pomlčkou "-"
  • Průměr ráfku je číslo, které udává velikost ráfku v palcích. 1 palec je cca 2,54 cm. Vzorová pneu má tedy průměr ráfku 16 palců, což je 40,64 cm.
  • Index nosnosti pneu je bezrozměrné číslo, které odpovídá nominálnímu provoznímu zatížení v kg na jednu pneumatiku.
  • Rychlostní index pneumatik je písmeno odpovídající rychlostní kategorii, pro kterou byla pneumatika navržena. 
  • Pokud na pneumatice najdete označení M+S (mud+snow), jedná se o zimní pneumatiku vhodnou i do terénu.
  • Energetické štítky pneumatik (evropské štítky pneu) určující spotřebu paliva, přilnavost na mokrém povrchu a míru hluku.

Kde najdu vhodný rozměr pneumatik pro moje auto?

Povolené rozměry pneumatik, index nosnosti a index rychlosti jsou údaje, které najdete v technickém průkazu vozidla. Montáž jiného rozměru než schváleného není dovolena.

Dále by vás mohlo zajímat:

Další články poradny