Vyhledávaní

Jak připravit auto na zimní cesty

15.12. 2021
Vánoce klepou na dveře a vy se s rodinou možná se chystáte na hory. A i když se nejedete zrovna do Alp, je dobré se na delší cestu autem pořádně připravit. Horské oblasti nabízejí nejen čerstvý vzduch a nádherné scenérie, ale na zimní horské vozovce najdete i nástrahy, se kterými se ve městě jen tak nepotkáte. Přečtěte si, jak připravit auto na zimu a připravte své auto na sněhové jazyky, namrzlou vozovku a teploty hluboko pod nulou.

Přezujte na zimní pneu a přibalte do kufru sněhové řetězy

Pokud se chystáte v zimě na hory a dosud jste tak dosud neučinili, určitě svého miláčka přezujte na zimní pneumatiky. A nezapomeňte také pečlivě uskladnit letní pneumatiky. Je-li na vozovce souvislá vrstva sněhu či ledu, nebo pokud se dá takový stav dle předpovědi počasí předpovídat, vyplývá ze zákona povinnost nazout zimní, případně alespoň celoroční pneu. Mějte také na paměti, že např. v Rakousku i Německu už jsou v zimě povinné zimní pneu s certifikátem 3PMSF (na bočnici symbol hory s vločkou).
Zimní pneumatiky

A chystáte-li se na zimní dovolenou do vyšších poloh, kde sněží opravdu hodně, není na škodu přibalit do kufru sněhové řetězy, nebo alespoň textilní návleky. Existují dokonce i určité horské úseky, kde je použití sněhových řetězů dokonce povinné.

Zkontrolujte a doplňte všechny kapaliny

Začněte kontrolou hladiny a stáří chladící kapaliny. Ta má během horkého počasí za úkol ochlazovat motor. V zimě však nastává opačný problém. Chladicí kapalina je tedy kombinací nemrznoucí kapaliny a destilované vody, která musí odvádět teplo z motoru do chladicí soustavy.

Životnost nemrznoucí směsi do chladiče je zhruba 3 roky. Po uplynutí této doby byste měli nechat chladící soustavu vypustit a znovu doplnit. Pokud potřebujete jen doplnit hladinu, vždy použijte stejnou barvu kapaliny, jako máte aktuálně v nádržce.

A nezapomeňte doplnit zimní směs do ostřikovačů. Rozpláclý hmyz vám v zimě ve výhledu bránit nebude, ale sníh a déšť v kombinaci s teplotami pod bodem mrazu mohou způsobit v případě prázdné nádržky ostřikovačů pěknou neplechu. Důrazně pak doporučujeme používat jen kvalitní nemrznoucí směs do ostřikovačů na bázi ethanolu.

doplnění chladicí kapaliny

Další kapalinou, jejíž důležitost stoupá s klesající teplotou, je motorový olej. Všechny oleje na trhu jsou sice kapalné i při mrazivých teplotách, ale jízda a startování v zimě můžou způsobit větší tření, jelikož mazací schopnosti oleje s klesající teplotou slábnou. Před zimní dovolenou tak zkontrolujte nejen hladinu oleje, ale také datum jeho poslední výměny.

S ujetým množstvím kilometrů se zvyšuje množství nečistot. To také snižuje mazací schopnosti oleje. Dopřejte svému autu spíše kratší interval výměny oleje. A pokud máte menší roční nájezd, než 10 000 km, tak ho raději vyměňte 1x ročně.

Nepovinná výbava, která se vám ale bude v zimě hodit

V zimě se vám bude hodit škrabka na led či rozmrazovač oken ve spreji. Nezapomeňte ani na smetáček na sníh. A pokud bydlíte v místě, kde pravidelně jeden den řešíte 10 cm prašanu na kapotě a druhý den námrazu na oknech, možná se vám vyplatí i plachta na auto na zimu.  A v opravdu velkých mrazech není od věci přibalit do kufru startovací kabely.
smetacek-na-snih.jpg
A celoročně se vám vyplatí vozit v autě teplé deky, funkční svítilnu či menší zásobu trvanlivého jídla a dostatečné množství tekutin. Nenadálé uvíznutí ve sněhové kalamitě vám názorně ukáže, že to rozhodně není zbytečnost.

Jak ošetřit auto na zimu?

I když to na první pohled může znít jako nesmysl, vyplatí se vám před zimou auto umýt i navoskovat. Dosáhnete tak slušné ochrany laku před korozí. Hlavně u novějších automobilů se vyplatí investovat do speciálního nástřiku podvozku proti korozi.

Nebo si pořiďte kvalitní vosk na auto na zimu domů a ošetřete svého miláčka dle návodu výrobce. Při dalším umývání pak stačí  jen oplach a špína krásně steče. Ale pokud chcete mít jistotu, že bude vůz správně ošetřený, nechte navoskovat auto na zimu v ručním mycím centru.

Zimní prohlídka v autoservisu dá klid vaší duši

Před zimou se také vyplatí kromě pneuservisu navštívit i autoservis a zkontrolovat celé auto. V rámci zimní prohlídky by vám měli zkontrolovat stav akumulátoru, hladinu chladicích kapalin, brzdové kapaliny, směsi v ostřikovačích, stav brzdových destiček, oleje a filtry. Dobré je zkontrolovat také stav klimatizace a světla. A až udeří zima ve své pravé síle, poznáte, že kdo je připraven, není nepříjemně překvapen.

Přizpůsobte styl jízdy stavu vozovky

S příchodem zimy se zaměřte i na svůj styl jízdy. Je třeba předvídat, zda nemůže být např. vozovka namrzlá. A počítejte i s horší viditelností. Určitě však ani v zimě nejezděte extrémně pomalu. I brzdění provozu totiž může vyvolat nebezpečné situace pro vás i ostatní řidiče.

Jak vidíte, zodpovědná příprava auta na zimu není žádná raketová věda, ale ve finále vám může ušetřit spoustu nervů, času i peněz.

Další články poradny