Proč nejezdit na zimních pneumatikách v létě?
Mnozí řidiči uvažují nad tím, že nemusí kupovat nutně letní obutí vozu, když mají staré zimní pneumatiky, které chtějí v létě tzv. dojet. Myslí si, že tak upotřebí zbývající vzorek zimních běhounů a budou moci odložit nutnost koupit letní obutí. Toto chování je však poměrně riskantní.
Zimní pneumatiky v létě: zákon neporušíte, ale zvýšíte riziko nehody
Pokuta za zimní pneumatiky v létě vám sice nehrozí, ale na zimních pneumatikách se vám za letních teplot prodlouží brzdná dráha. V profi testech byl naměřen rozdíl brzdné dráhy až o 20 % v neprospěch zimních pneumatik. To je to největší riziko použití zimních pneu v létě jak pro vás, tak i pro vaše okolí.
Při brzdění v kritických situacích např. na přechodu pro chodce může každý metr brzdné dráhy navíc znamenat katastrofický scénář.
Nejčastější odpovědi řidičů, proč používají zimní pneumatiky v létě
Po silnicích se prohání spousta řidičů, kteří se na letní přezouvat nechystají. Častým argumentem je, že přece nenechají přijít nazmar ještě slušný vzorek na zimních pneumatikách, které už příští zimu používat nechtějí, protože už jsou třeba starší a na zimu příliš tuhé.
Navíc uvádějí, že jim na zimních pneumatikách zbývá ještě spousta vzorku. Zimní pneumatiky v zimě sice mají minimální výšku dezénu 4 mm, s minimální hloubkou dezénu zimní pneu v létě si vystačíte i se vzorkem 1,6 mm. A tak mnozí řidiči jezdí ještě celé jaro na zimních pneumatikách a přezouvají na letní až ve chvíli, kdy teploty atakují třicítky. Někdo dokonce jezdí na zimních pneumatikách celoročně, aby ušetřil za nákup letních pneumatik. Takové chování je však krajně riskantní!
Jak se chová zimní pneumatika v létě?
Zimní pneumatiky používané v letním období mají mnohem horší přilnavost k povrchu. Zimní pneu v létě tak má horší chování v zatáčkách a již zmíněné prodloužení brzdná dráhy. Obecně se dá říct, že čím větší je teplo, tím se zimní pneumatiky chovají hůře.
Když přidáte ještě rychlé opotřebení a větší spotřebu a hlučnost, tak zjistíte, že jezdit v létě na zimních pneumatikách se zkrátka nevyplatí. Jízda na zimních pneumatikách při vysokých teplotách vás tak v součtu bude stát ještě víc, než kdybyste si pořídili nové letní pneumatiky.
Proto byste se měli důkladně rozmyslet a zimní pneumatiky používat pouze v zimních podmínkách, na které jsou uzpůsobeny.
Zimní pneumatiky v létě a pojišťovna
Pojišťovny nemají skrz zimní pneumatiky obuté v létě právo na to krátit plnění. To však nemění nic na tom, že jde o krajně riskantní chování.
Nechce se vám přezouvat? Zkuste celoročky!
Máte malý roční kilometrový nájezd? Nejezdíte v zimě na hory? Nechce se vám dvakrát ročně řešit návštěvu pneuservisu? Nemáte kde skladovat pneumatiky? Máme pro vás lepší a bezpečnější řešení, než nezodpovědnou jízdu na zimních pneumatikách po celý rok.
Mrkněte na naši nabídku celoročních pneumatik. Je však třeba brát v potaz, že celoročky nejsou plnohodnotné zimní pneu ani letní pneumatiky. Jde spíše o kompromis. Podívejte se, pro koho jsou vhodné celoroční pneumatiky.
Důkaz místo slibů
Máte raději důkaz místo prázdných slov? Přečtěte si test Autoklubu České republiky o dojíždění opotřebených zimních pneumatik v létě.
Dále by vás mohlo zajímat
- Jak správně používat tažné lano?
- Co znamenají jednotlivé kontrolky na palubní desce?
- Jak funguje bodový systém řidičů v ČR?