Vyhledávaní

Psychotesty pro řidiče: Kdo je musí absolvovat a z jakých částí se skládají?

11.6. 2024 | Petra Bartošová
Koho čeká a nemine dopravně psychologické vyšetření? Řidiče autobusů a nákladních aut nad 7,5 tuny. Psychotesty pro řidiče jsou povinné také pro hasiče, řidiče tramvají, záchranek, policejních aut, velkých stavebních strojů, pro strojvedoucí, piloty a učitele autoškol. Psychotesty pro vrácení řidičského průkazu pak mohou absolvovat ti, kteří nasbírali 12 trestných bodů. Tím pádem se „vybodovali“ a dostali zákaz řídit motorová vozidla. Nyní se podíváme na to, jak dopravně psychologické vyšetření probíhá a jak se na něj připravit. 
Image by kjpargeter on Freepik

Psychotesty řidičů z povolání

Psychotesty pro řidiče jsou povinné pro držitele řidičských oprávnění C, C+E, C1+E, D, D+E, D1 a D1+E a jsou spojeny s absolvováním autoškoly. Dopravně psychologické vyšetření tedy nemine řidiče z povolání – řidiče autobusů a nákladních vozů a hmotností nad 7,5 tuny. 

Psychotesty pro řidiče jsou povinné i pro hasiče, řidiče tramvají, policejních aut, záchranek, velkých stavebních strojů, pro strojvedoucí nebo piloty. Pokud patříte k této skupině řidičů, informujte se u svého zaměstnavatele, jak přesně ve vašem případě probíhá dopravně psychologické vyšetření. 

Psychotesty pro řidiče platnost

Řidiči z povolání musejí dopravně psychologické vyšetření úspěšně absolvovat: 
  • Poprvé před zahájením činnosti. 
  • Pak ideálně 6 měsíců před 50. narozeninami.  
  • Po padesátce pak každých 5 let.
Dopravně psychologické vyšetření pro řidiče může být provedeno i v případech, kdy o to žádá váš praktický lékař. Například z důvodu určitého onemocnění nebo vyššího věku u řidiče seniora.

Psychotesty pro vybodované řidiče

Takzvané vybodování v rámci bodového systému řidičů je jedním z nejčastějších způsobů, jak řidiči přicházejí o řidičák. Stačí nasbírat dvanáct trestných bodů za spáchané přestupky a bude „vymalováno.“ Byli jste vybodování a nechcete jezdit na místě spolujezdce nebo hromadnou dopravou? Jediná cesta k vrácení řidičského oprávnění vede přes dopravně psychologické vyšetření. 

Jak probíhá dopravně psychologické vyšetření? 

Dopravně psychologické vyšetření řidičů provádí psycholog, který je akreditovaný Ministerstvem dopravy ČR. Psychotesty řidičů z povolání i psychotesty pro vybodované řidiče jsou obvykle rozděleny do 3 částí. Testy mohou mít ústní, papírovou i on-line podobu na počítači. 

1. Dotazník nebo rozhovor s psychologem 

Může na vás čekat dotazník a následný rozhovor anebo pouze rozhovor s psychologem. Obě varianty se budou týkat podobných témat. Můžete čekat například otázky na váš vztah k řízení – s jakým vozem jezdíte a jak vás to baví. Psycholog se může zajímat také například o to, jak trávíte volný čas

2. Testy osobnosti 

Tato část prověří vaše názory, návyky a povahu. Budete odpovídat na otázky ohledně svých postojů, názorů nebo způsobu řešení nenadálých situací. Testy se zaměří i na prozkoumání vaší odolnosti vůči stresu. 

3. Výkonnostní testy 

Tyto testy otestují vaši pozornost, reflexy, paměť nebo inteligenci. V této části psychologové čím dál častěji využívají počítačovou formu testů, kdy speciální software vyhodnocuje reakce na simulované dopravní situace a chování ve stresových situacích

Po absolvování všech testů napíše psycholog posudek o vyšetření, se kterým půjdete za svým praktickým lékařem. Ten pak bude mít konečné slovo v uznání způsobilosti v řízení. 

Jak dlouho psychotesty pro řidiče trvají a kdy bude výsledek? 

Dopravně psychologické vyšetření trvá zhruba dvě až čtyři hodiny. Ať už vás zajímají psychotesty pro řidiče Brno, psychotesty pro řidiče Ostrava, psychotesty pro řidiče Plzeň nebo v jakémkoliv jiném městě České republiky, všude se může čekací doba na výsledek lišit. 

Někde získáte výsledek na počkání, někde do pár hodin a jinde to může trvat i několik dní. Pokud na vyhodnocení spěcháte, řekněte to psychologovi raději s předstihem a pokuste se domluvit si vyhovující termín.  

Image-by-aleksandarlittlewolf-on-Freepik.jpg

Image by aleksandarlittlewolf on Freepik

Psychotesty pro řidiče cena

Hledáte nejlevnější psychotesty pro řidiče, anebo naopak cenu tolik neřešíte? V každém případě je lepší zeptat se psychologa na cenu předem. Ceny za dopravně psychologické vyšetření se obvykle pohybují v rozmezí 1500 až 4000 korun

Psychotesty řidičů z povolání platí zaměstnavatel, psychotesty pro vybodované řidiče hradí řidič – žadatel na své náklady. 

3 tipy na závěr: Štěstí přeje připraveným 

Dopravně psychologické vyšetření pro řidiče úspěšně zvládnete, pokud se na něj dobře připravíte. Protože štěstí vždy přeje připraveným, tady jsou naše tipy. 

1. Studujte

Na internetu najdete psychotesty pro řidiče online – jak pro řidiče z povolání, tak psychotesty pro vrácení řidičského průkazu.  Určitě si některé z nich projdete, ať máte představu, jaké otázky můžete očekávat a nic vás zásadně nepřekvapí. Za zkoušku nic nedáte, když se zeptáte testujícího psychologa, jestli by vám nemohl půjčit či doporučit nějaké studijní materiály. 

2. Přijďte odpočatí

Spánek je základ. Před vyšetřením se proto dobře vyspěte, ať váš mozek a paměť fungují co nejlépe. Nezapomeňte se také najíst, být na důležité zkoušce hladový není nic příjemného a mohlo by to ovlivnit vaši koncentraci. Samozřejmostí by měl být také pitný režim. Vezměte si sebou pití a něco sladkého – dodá vám to rychlou energii. 

3. Nezapomeňte na doklady

Mějte u sebe občanský průkaz, řidičský průkaz a pomůcky, bez kterých se neobejdete (brýle, naslouchátko apod.). Nejspíš budete potřebovat i výpis z evidenční karty řidiče (přehled získaných bodů), který vám vydá příslušný dopravní odbor nebo Czechpointy. Psycholog, u něhož budete testy absolvovat, vám vždy přesně řekne, jaké dokumenty budete potřebovat. 

Pokud se na dopravně psychologické vyšetření připravíte, zvládnete to. Věřte si a zbytečně se nestresujte. A až budete mít čas a chuť, můžete si v našem článku připomenout povinnou výbavu nákladního automobilu

Další články poradny