Vyhledávaní

Může výběr pneumatik ovlivnit spotřebu auta?

25.4. 2023
Jaký vliv mají pneumatiky na spotřebu vašeho vozu? Jakou roli v tom hraje valivý odpor pneu? Získejte odpovědi na tyto otázky a zjistěte, jak výběr pneumatik ovlivní spotřebu paliva.

Pneumatiky a spotřeba paliva

Typ pneumatik a jejich stav dokáže výrazným způsobem ovlivnit spotřebu paliva. Spotřebu paliva ovlivňuje několik faktorů. Styl jízdy, technický stav automobilu a hustění pneu na správný tlak i konkrétní typ pneumatiky.

spotreba-paliva.jpg

Výrobci pneu uvádějí, že pneumatiky se podílí až z 20 % na celkové spotřebě paliva. Proto výrobci stejně jako sami řidiči kladou velký důraz na snižování valivého odporu pneumatik, který je pro spotřebu klíčový. Například používání zimních pneu v létě zvyšuje spotřebu paliva až o několik procent. Podívejte si také na další důvody, proč nejezdit v létě na zimních pneumatikách.

Jaký vliv mají pneumatiky na spotřebu? Sledujte energetické štítky

Spotřebu automobilu ovlivňuje především valivý odpor pneu. Jak vaši spotřebu pneumatiky ovlivní, můžete najít na energetickém štítku pneu. Na něm je vyznačeno, do jaké úrovně palivové efektivity pneumatiky patří.

Rozdíl mezi každou kategorií představuje snížení či zvýšení spotřeby paliva o 0,1 l – 0,15 l na 100 km u vozidla s průměrnou spotřebou 6,6 l na 100 km.
EU-stitek.png

Jaký vliv má valivý odpor pneumatik na spotřebu paliva?

Valivý odpor pneumatiky je síla, která brání pohybu vozidla vpřed, když se pneumatiky valí po povrchu silnice. Vyšší valivý odpor znamená, že auto potřebuje více energie k pohybu a tím pádem se zvyšuje také spotřeba paliva. Pneumatiky s nižším valivým odporem tedy naopak přispívají ke snížení spotřeby.

Dále by vás mohlo zajímat:

 

Další články poradny