Vyhledávaní

Jaké je maximální stáří neboli DOT pneumatik?

18.4. 2023

Při preventivní kontrole pneumatik nestačí dávat pozor pouze na jejich mechanické poškození a hloubku dezénu. Důležité je také sledovat jejich stáří. Podívejte se, co značí číslo DOT a jak dlouho vydrží pneumatiky.

Jak dlouho můžu na pneumatikách jezdit?

Maximální stáří pneu se uvádí jako 10 let od data jejich výroby. Po uplynutí této doby ztrácí pneumatiky své jízdní vlastnosti a je vhodné je vyměnit za nové. Výrobci pneumatik doporučují se řídit obecným pravidlem. Koupím-li tedy pneumatiku vyrobenou např. před 3 lety, mám dalších 7 let na její ojetí.

Důležitější než DOT je datum první instalace pneu

Nejdůležitějším údajem pro vás tak není stáří pneumatik (DOT pneu), ale datum kdy byly poprvé použity na autě. Před první montáží jsou pneumatiky nenahuštené, nezatížené a bývají vystaveny jen minimálním teplotním výkyvům v místě uskladnění pneu.

Během provozu jsou však pneumatiky vystavené velkému množství negativních vlivů, jako jsou nárazy, teplotní výkyvy a změny rychlosti, se kterými se nesetkají během skladování. Pneumatiky tedy začínají výrazněji stárnout až po první montáži.

Správné používání prodlouží životnost pneu

Ve většině případů nové pneumatiky dříve ojezdíte, než že by vám odešly pro své stáří

Např. používání zimních pneu v létě je nejen rychle opotřebuje, ale také jízda na zimních pneumatikách v létě nebude bezpečná. Životnost pneumatik mimo jiné ovlivňují další faktory jako styl jízdy, správný tlak pneumatik a jejich vyvážení.

Jak poznat stáří pneumatiky aneb co je DOT na pneumatikách?

Chodí nám mnoho dotazů v souvislosti s tím, jak zjistit rok výroby pneumatiky. Datum výroby pneumatiky najdete na jejím boku pod zkratkou DOT. 

Značení pneumatik a DOT pneumatiky na bočnici

Označení data výroby pneu se skládá z písmen DOT a 4 čísel:

  • První dvě číslice značí týden výroby.
  • Druhá dvojice označuje rok výroby pneumatiky.
  • Například pneumatika s označením DOT 0319 byla vyrobena ve třetím týdnu roku 2019. 

DOT není tak zásadní, jak si myslí většina řidičů

Možná patříte mezi řidiče, kteří odmítají kupovat pneumatiky staré rok nebo dva. K tomu ale není žádný důvod. Neexistují vědecká nebo technická data, na jejichž základě by bylo možné určit jakoukoli minimální či maximální životnost pneumatik. Pneumatiky nejsou banány a nekazí se! Stáří pneumatik (DOT) tak nemá vliv na jízdní vlastnosti.

MICHELIN_banany.png


Dávejte si ale pozor na úskalí spojená s koupí použitých pneumatik a vybírejte pečlivě. V každém případě pak nedoporučujeme pro osobní vozy kupovat ojeté pneumatiky, nebo pneumatiky z druhé ruky.

Co říká k problematice DOT výrobce pneu Continental?

dot-letak-data-(1)-1.png
dot-letak-data-(1)-2.png

Dále by vás mohlo zajímat:

Další články poradny