Vyhledávaní

Jak vybrat pneumatiky?

20.9. 2023
Koupě pneumatik bývá často poměrně velkou investicí. Nešlápněte při výběru pneu vedle a přečtěte si rady, na jaké faktory se zaměřit před koupí pneumatik. Potřebujete letní, zimní, nebo celoroční pneumatiky? Pneu jaké velikosti se hodí na váš vůz? Jaký máte rozpočet? Tyto i další otázky si budete muset zodpovědět, abyste určili, jaké pneumatiky na auto vybrat.

vyber-pneumatik-(1).jpg


V jakých podmínkách budete jezdit?

Před samotným nákupem vždy zvažte, v jakých podmínkách a ročním období budete jezdit. Ujasněte si dopředu, zda potřebujete letní pneu, nebo zimní pneumatiky. Jsou i případy, kdy si vystačíte s celoročními pneumatikami. Tím to ale nekončí. Jezdíte hlavně po městě, na dálnici nebo v terénu? Prší u vás často nebo bydlíte v sušší oblasti? Bydlíte v horách, kde napadne vždy hromada sněhu, nebo jste z místa, kde bílé Vánoce znáte jen z fotek? To jsou všechno otázky, na které si musíte odpovědět, abyste věděli, jaké pneumatiky hledáte.

Rozměr pneumatik aneb výběr pneu podle auta

Dále pro vás bude důležité zjistit, jaký rozměr pneumatik potřebujete. Každý automobil má totiž trošku jinou velikost disků, hmotnost, rozložení váhy mezi nápravy a další specifika. Nejjednodušším způsobem, jak vybrat pneumatiky na auto je prostě se podívat, jaké pneumatiky máte momentálně na autě obuté.

Při tomto způsobu zde však u vozidel z druhé ruky existuje určité riziko, že nebudou mít výrobcem předepsaný rozměr. Proto doporučujeme vždy si najít použitelné rozměry ve velkém technickém průkazu. Budete tak mít jistotu a možná zjistíte, že na svoje auto můžete použít více rozměrů pneumatik. 

Co konkrétně jednotlivé údaje v rozměrech znamenají, si můžete přečíst v článku na téma, jak číst značení pneumatik. Tímto krokem sice pořádně zúžíme okruh pneumatik, které přicházejí v úvahu, ale výběr pneumatik na auto zůstává stále poměrně široký.

Jak vybrat letní pneumatiky?

Je vám asi jasné, že malý městský vůz bude potřebovat úplně jiné pneumatiky, než těžké SUV. Při výběru letních pneumatik tedy bude prvním krokem zjistit správný rozměr pneu, ale také odpovídající rychlostní index a hmotnostní index vzhledem k parametrům vozu. Tyto údaje najdete buď na bočnici současných pneumatik, nebo ve velkém techničáku.

Letní pneu podle druhu provozu

Před výběrem letních pneu důkladně zvažte, jakým způsobem a v jakých podmínkách budete jezdit. Pokud jezdíte převážně po městě, vybírejte pneumatiky s dobrými vlastnostmi na suchém povrchu a nižšími hladinami hluku. Podívejte, jak poznat hlučnost pneu před nákupem. Pokud bydlíte v horách, kde často prší, bude pro vás důležitá přilnavost na mokru, délka brzdné dráhy na mokru a odolnost vůči aquaplaningu.

Projděte si nezávislé testy letních pneumatik

Každý rok odborné redakce testují letní pneumatiky v různých rozměrech napříč značkami. Prohlédněte si nejnovější testy pneumatik a vyberte si vítěze testů. Ne vždy totiž dražší pneumatika nutně znamená lepší jízdní vlastnosti.

Mnohé naznačí i energetické štítky letních pneumatik

V Evropě jsou letní pneumatiky označeny energetickým štítkem pneu, který poskytuje informace o vlivu pneu na spotřebu paliva, přilnavost na mokru a hladinu hluku. Díky tomuto značení můžete porovnat různé pneumatiky ve stejném rozměru.

Jak vybrat zimní pneumatiky?

Stejně jako u letních pneumatik, tak i u zimních pneumatik je prvním krokem zjistit správný rozměr a odpovídající rychlostní a hmotnostní index pneu. Tyto údaje najdete ve velkém techničáku. Podívejte se také, jak poznat zimní pneumatiky.

Jak vybrat zimní pneu podle druhu provozu?

Dobře zvažte, jakým způsobem budete používat vozidlo během zimy. Pokud ročně nenajedete více, než 10 tisíc km, žijete v oblasti s mírnou zimou a pohybujete se po upravených vozovkách, můžete s klidným svědomím zvolit celoroční pneumatiky, které jsou vhodné pro různé povětrnostní podmínky. 

Pokud však máte velký roční nájezd rovnoměrně rozložený po celý rok a bydlíte v oblasti s častými sněhovými srážkami, rozhodně se vám vyplatí investice do kvalitních zimních pneumatik s dobrou přilnavostí na sněhu a ledu.

V horských oblastech s tuhými zimami a častými sněhovými srážkami budete potřebovat pneumatiky s výrazným vzorkem a lepší trakcí na sněhu a ledu. Dalším důležitým parametrem zimních pneu je rychlý odvod vody, který využijete především při jarní oblevě.

Mrkněte na testy zimních pneumatik

Také zimní pneumatiky jsou často testovány nezávislými redakcemi automobilových časopisů, autoklubů a specializovaných portálů. Propracované testy zimních pneu dělá především autoklub ADAC, časopis Autobild a opravdu propracované videorecenze tvoří redakce webu Tyre Reviews.

Zkontrolujte energetické štítky zimních pneu

Stejně jako letní pneu, tak i zimní pneumatiky jsou označeny energetickými štítky, které hodně napoví o přilnavosti pneu na mokrém povrchu, hlučnosti pneu a spotřebě paliva.

Jakou značku pneumatik vybrat?

Výběr značky pneu necháme na vás. Pneumatiky se ale obecně dělí do 3 výkonnostních kategorií.

  • Prémiové pneumatiky nabízejí nejlepší jízdní vlastnosti a dlouhou výdrž, ale počítejte s jejich vyšší pořizovací cenou.
  • Pneu střední třídy se vyznačují dobrým poměrem cena/výkon.
  • Ekonomická třída pneu je dobrou volbou pro řidiče, kteří hledají nejnižší cenu pneu při zachování všech bezpečnostních standardů.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv značku, nasaďte ideálně pneumatiky od stejného výrobce na všechna kola. Jinak vám hrozí nepříjemná změna jízdních a brzdných vlastností auta. V rámci nápravy navíc musí být vždy na obou kolech stejný vzorek. Nejlepší je samozřejmě mít na všech kolech stejný dezén, ale povinné to není.

Dále by vás mohlo zajímat:

Další články poradny